Principal Dancer
Denis
Rodkin
Denis Rodkin

Born in Moscow. In 2009, graduated from the Moscow State Academic Dance Theatre Gzhel and joined the Bolshoi Ballet Company. At the end of 2014/15 season he was promoted to the principal dancer.

Rehearsed with Nikolai Tsiskaridze and Yuri Vladimirov and is currently working under the supervision of Alexander Vetrov.

In 2013, graduated from the Teaching Faculty of the Moscow Academy of Choreography. 

Awards
Prize of the International Association of Choreographers “Benois de la Danse”
2017
Prize of the President of the Russian Federation for Young Cultural Workers
2018

The Ballet Magazine "Soul of Dance" Prize in "The Rising Star" nomination

2014

Oleg Yankovsky Prize "Creative Discovery" of the 2015/16 season

2016
Best dancer of the year (2016) according to the Italian magazine “Danza & Danza”
2017
Repertoire
2024
2023
2022
Repertoire

2010

Blue Bird (The Sleeping Beauty by P. Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, version by Y. Grigorovich)
Friend/ Juliet's friends (Romeo and Juliet by S. Prokofiev, choreography by Y.Grigorovich)
Flamenco (Carmen Suite to music by J. Bizet–R. Shchedrin, choreography by A. Alonso)
Friend/ friends to Colas (La Fille mal gardée by L. Hérold, choreography by F.Ashton)
Part in the ballet (Serenade to music by P. Tchaikovsky, choreography by G.Balanchine)
Soloist/ two couples (Symphony in C to music by J. Bizet, choreography by G. Balanchine, part II)
Grand pas (Raymonda by A. Glazunov, choreography by M. Petipa, version by Y. Grigorovich)
Waltz (Swan Lake by P. Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, L. Ivanov, A.Gorsky, the second version by Y. Grigorovich)
Grand pas (La Bayadere by L. Minkus, choreography by M. Petipa, version by Y. Grigorovich)
Servant/servants to the God of the River Nile, Cavalier/two cavaliers, Fisherman (La Fille du Pharaon by C. Pugni, choreography by P. Lacotte after M. Petipa)
Final Waltz and Apotheosis (The Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)
Part in the ballet/ “Rubies” (Jewels, choreography by G. Balanchine, part II to music by I. Stravinsky)

2011

Part in the ballet (Class Concert to music by A. Glazunov, A. Lyadov, A.Rubinstein, D. Shostakovich, choreography by A. Messerer)
Soloist (Serenade to music by P. Tchaikovsky, choreography by G. Balanchine)
Florent, a friend to Phoebus (Esmeralda by C. Pugni, choreography by M.Petipa, version by Y.Burlaka, V. Medvedev)
Bernard (Raymonda)
Antoine Mistral (The Flames of Paris by B.Asafyev, choreography by A.Ratmansky, using the choreography by V. Vainonen)
Little Count Cherry (Cipollino by K. Khachaturyan, choreography by G.Mayorov)
Soloist (The Symphony of Psalms to music by I. Stravinsky, choreography by J. Kylian)
Pages of Lilac Fairy's Suite, Foreign Princes seeking Aurora's hand in marriage (The Sleeping Beauty)

2012

Slave (La Bayadere)
Soloist/ Grand pas des eventails (Le Corsaire by A. Adam, choreography by M. Petipa, version by A. Ratmansky, Y. Burlaka)
Paris (Romeo and Juliet)
Soloist/ “Diamonds” (Jewels, part III to music by P. Tchaikovsky)
participated in the premiere at the Bolshoi Theatre
Soloist/ duet (Dream of Dream to music of S. Rachmaninov, choreography by J. Elo)
Lord Wilson/ Taor (La Fille du Pharaon)
Prince Kurbsky (Ivan the Terrible to music by S. Prokofiev, choreography by Y.Grigorovich)

2013

Spartacus (Spartacus by A. Khachaturian, choreography by Y. Grigorovich)
Artynov (Anyuta to music by V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev)
The Evil Genius (Swan Lake)
Toreador (Don Quixote by L. Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky, version by A. Fadeyechev)

2014

Prince Siegfried (Swan Lake)
Gaston Rieux (Lady of the Camellias to music by F. Chopin, choreography by J. Neumeier)
Jean de Brienne (Raymonda)
Onegin (Onegin to music by P. Tchaikovsky, choreography by J. Cranko)
Ferkhad (A Legend of Love by A. Melikov, choreography by Y. Grigorovich)
Nutcracker-Prince (The Nutcracker)

2015

Prince Frederici (Marco Spada by D.-F.-E. Auber, choreography by P. Lacotte after J. Mazilier)
Armand Duval (Lady of the Camellias)
Count Albrecht (Giselle by A. Adam, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M.Petipa, version by Y. Grigorovich)
Pechorin (A hero of our Time by I. Demutsky, choreography by Y.Possokhov, director K. Serebrennikov, “Bela” part)

2016

Basilio (Don Quixote, second version by A. Fadeyechev)
Soloist/ the leading couple (Frank Bridge Variations to music by B. Britten, choreography by H. van Manen) — participated in the premiere at the Bolshoi Theatre
Solor
(La Bayadere)
Conrad (Le Corsaire) — debuted on the Bolshoi Ballet tour to London
Boris
(The Golden Age by D. Shostakovich, choreography by Y. Grigorovich)

2017

Prince Desire (The Sleeping Beauty)
Principal Dancer/ principals dancers (Etudes to music by C. Czerny, choreography by H.Lander)

2018

Vronsky (Anna Karenina to music by P. Tchaikovsky, A. Shnitke, Cat Stevens / Yusuf Islam, choreography by J. Neumeier) — creation at the Bolshoi Theatre

2019

Leading soloist (Symphony in C by G. Bizet, choreography by G.Balanchine, part II)
Father (Gaîté Parisienne to music by J. Offenbach arranged by M. Rosenthal, choreography by M. Bejart)

2022

Pyotr (The Bright Stream by D. Shostakovich, choreography by A. Ratmansky)
Lucien d’Hervilly, R. Drigo's variation of Lucien for the ballet La Source by L.Minkus and L. Delibes (Grand Pas from the ballet Paquita by L. Minkus, choreography by M. Petipa, Y. Burlaka version)

2023

Woland (Master and Margarita to music by A. Schnitke and M. Lazar, choreography by E. Clug)

2024

Romeo (Romeo and Juliet, choreography by L. Lavrovsky, staging by M.Lavrovsky)

Tours

Performed in productions at the Mariinsky Theatre, the Novosibirsk Opera and Ballet Theatre, the Neapolitan theatre San Carlo, the Teatro Massimo (Palermo), the Royal Ballet of Flanders (Belgium), the Sofia Ballet, and the Korean troupe Universal Ballet.

Participated in several large festivals, such as the International Ballet Festival “Mariinsky” and the Festival of Classical Ballet named after Alla Shelest (Samara).

In 2014 performed at the closing ceremony of the XX Olympic Games in Sochi.

Participated in Svetlana Zakharova's project “Amore” (premiered in 2016), performing as Paolo in the ballet Francesca da Rimini to music by P.Tchaikovsky (choreography by Y. Possokhov). This programme of one-act ballets has been shown at the Bolshoi Theatre and in a number of cities in Italy, Greece, Monte Carlo (Monaco), Perelada (Spain), London, Helsinki, Sofia, Prague, Beijing, Tokyo, etc.

General partner of the Bolshoi Theatre — insurance company «Ingosstrakh»
Privileged sponsor of the Bolshoi Theatre — Tinkoff Bank
Privileged partner of the Bolshoi Theatre — GUM