Principal Dancer
Mikhail
Lobukhin
Mikhail Lobukhin

Born in Leningrad (now St. Petersburg). In 2002 graduated from the Vaganova Ballet Academy with distinction (class of Boris Bregvadze) and was accepted into the ballet troupe of the Mariinsky Theatre.

Since 2010 has been Principal at the Bolshoi Ballet troupe.

Rehearsed under the supervision of Mikhail Lavrovsky and Valery Lagunov. 

Awards
Prize of the “Ballet” magazine “Soul of Dance” in the nomination “Star”
2018
Title of Honoured Artist of the Russian Federation
2018
1st prize of the International Ballet Competition “Vaganova-PRIX” (St. Petersburg)
2002
The highest theatre award of St. Petersburg "Golden Soffit"
2008
Repertoire
2024
2023
2022
Repertoire at the Bolshoi Theatre

2010

Basilio (Don Quixote by L. Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky, version by A. Fadeyechev)
Tybalt (Romeo and Juliet by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich)
Solor (La Bayadere by L. Minkus, choreography by M. Petipa, version by Y.Grigorovich)
Spartacus (Spartacus by A. Khachaturian, choreography by Y. Grigorovich)
Pas de deux (Herman Schmerman by T. Willems, choreography by W.Forsythe)

2011

Pyotr (The Bright Stream by D. Shostakovich, choreography by A. Ratmansky)
Philippe (The Flames of Paris by B. Asafyev, choreography by A. Ratmansky, after V. Vainonen)

2012

Conrad (Le Corsaire by A. Adam, choreography by M. Petipa, version by A.Ratmansky, Y. Burlaka)
Artynov (Anyuta to music by V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev)
Torero (Carmen Suite to music by G. Bizet–R. Shchedrin, choreography by A.Alonso)
Abderakhman (Raymonda by A. Glazunov, choreography by Y. Grigorovich)
Ivan the Terrible (Ivan the Terrible to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich)

2013

Count Albrecht (Giselle by A. Adam choreography by J. Coralli, J. Perrot, M.Petipa, version by Y. Grigorovich)
Nutcracker-Prince (The Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y.Grigorovich)

2014

Gaston Rieux (Lady of the Camellias to music by F. Chopin, choreography by J. Neumeier) — creation at the Bolshoi Theatre

2015

Claudius (Hamlet to music by D. Shostakovich, choreography by R. Poklitaru, director D. Donnellan)
Pechorin (A Hero of Our Time by I. Demutsky, choreography by Y.Possokhov, director K. Serebrennikov, "Bela" part, )

2016

Yashka (The Golden Age by D. Shostakovich, choreography by Y. Grigorovich)

2018

Stiva (Anna Karenina to music by P. Tchaikovsky, A. Shnitke, Cat Stevens/ Yusuf Islam, choreography by J. Neumeier) — creation at the Bolshoi Theatre

2019

Hans (“Giselle”, version by Y. Grigorovich)
The Evil Genius (“The Swan Lake” by P. Tchaikovsky, choreography by A.Gorsky, M. Petipa, L. Ivanov, the second version by Y. Grigorovich)
debuted on the Bolshoi Ballet tour to London

2020

Tybalt (Romeo and Juliet, choreography by A. Ratmansky)
Evil Fairy Carabosse (The Sleeping Beauty by P. Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, version by Y. Grigorovich)

2021

Drosselmeyer
(The Nutcracker)
Birbanto (Le Corsaire)
Vizier (A Legend of Love by A. Melikov, choreography by Y. Grigorovich)
Sorin (The Seagull by I. Demutsky, choreography by Y. Possokhov, director A.Molochnikov)
Karenin (Anna Karenina)
Pontius Pilate (Master and Margarita to music by A. Schnitke and M. Lazar, choreography by E. Clug) — creation

2022

Espada 
(Don Quixote, second version by A. Fadeyechev)
Pyotr Leontievich (Anyuta)
Polixenes (The Winter’s Tale by J. Talbot, choreography by Ch. Wheeldon)
Costa de Beauregard (The Flames of Paris)
Madge, witch (La Sylphide by H. Levenskiold, choreography by A.Bournonville, version by J. Kobborg)

2023

Saint-Germain
(The Queen of Spades by P. Tchaikovsky—Y. Krasavin, choreography by Y. Possokhov) — creation (world premiere)

2024

Tybalt (Romeo and Juliet, choreography by L. Lavrovsky, staging by M.Lavrovsky)

Repertoire at the Mariinsky Theatre

Interpolated pas de deux (Giselle by A. Adam, choreography by J. Coralli, J.Perrot, M. Petipa)
Ali Lankedem, Conrad (Le Corsaire by A. Adam, choreography by M. Petipa, version by P. Gousev)
Solor (La Bayadere by L. Minkus, choreography by M. Petipa, version by V.Ponomaryov and V. Chabukiani)
Pas de trois (Swan Lake by P. Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, L.Ivanov, version by K. Sergeyev)
Variation (Raymonda by A. Glazunov, choreography by M. Petipa, version by K.Sergeyev)
Basilio (Don Quixote by L. Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky)
Vaclav (Fountain of Bakhchisarai by B. Asafiev, choreography by R. Zakharov)
Troubadour, Romeo (Romeo and Juliet by S. Prokofiev, choreography be L.Lavrovsky)
Ali-Batyr (Shurale by F. Yarullin, choreography by L. Yakobson)
A young man (Leningrad Symphony to music by D. Shostakovich, choreography by I. Belsky)
Ferkhad (A Legend of Love by A. Melikov, choreography by Y. Grigorovich)
Apollo (Apollo by I. Stravinsky, choreography by G. Balanchine)
Prodigal Son (Prodigal Son by S. Prokofiev, choreography by G. Balanchine)
Soloist (Symphony in C to music by G. Bizet, part III, choreography by G.Balanchine)
Soloist (Ballet Imperial to music by P. Tchaikovsky, choreography by G.Balanchine)
Soloist (Theme and Variations to music by P. Tchaikovsky, choreography by G.Balanchine)
Sanguine (The Four Temperaments by P. Hindemith, choreography by G.Balanchine)
Soloist (Steptext to music by J.S. Bach, choreography by W. Forsythe)
Soloist (In the Middle Somewhat Elevated to music of T. Willems, choreography by W. Forsythe)
Turkish Groom (The Magic Nut by S. Slonimsky, choreography by D.Pandoursky)
Spider (The Rite of Spring by I. Stravinsky, choreography by D. Pandoursky)
Soloist (Reverence to music by G. Bryars, choreography by J. Dawson)
Daphnis (Daphnis and Chloe by M. Ravel, choreography by K. Simonov)
Mr. Jourdain (Le Bourgeois Gentilhomme to music of R. Strauss, choreography by N. Dmitrievsky)
Soloist (The Ring to music of 2H Company, choreography by A.Miroshnichenko)
Prince (Cinderella by S. Prokofiev, choreography by A. Ratmansky)
Ivan the Fool (The Little Humpbacked Horse by R. Shchedrin, choreography by A. Ratmansky)
"Diana Vishneva: Beauty in Motion" (Pierrot Lunaire to music by A.Schoenberg, choreography by A. Ratmansky, Turns of Love to music of J. Rosenblatt, choreography by D. Rhoden) 

Tours

Performed in productions at the Novosibirsk Opera and Ballet Theatre, the Tatar State Academic Opera and Ballet Theatre named after Mussa Jalil and the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre.

Participated in several large festivals, such as the International Ballet Festival “Mariinsky” and the Sobinov Music Festival (Saratov).

Has become a permanent participant on the project by Svetlana Zakharova “Amore” (premiered in 2016), performed the part of Giovanni in the ballet Francesca da Rimini to music by P. Tchaikovsky (choreography by Y.Possokhov) and the ballet Strokes Through the Tail to music by W.A. Mozart (choreography by M. Donlon), as well as in her project “Modanse” (2019). As part of the latter, performed in the ballet Like a Breath to music by G.F. Handel (choreography by M. Bigonzetti) and the ballet Gabrielle Chanel by I.Demutsky (choreography by Y. Possokhov), where he performed the part of Étienne Balsan. The first programme of the one-act ballets was shown at the Bolshoi Theatre, St Petersburg, several cities in Italy, Perelada (Spain), Greece, Monte Carlo (Monaco), London, Helsinki, Sofia, Prague, Beijing, Tokyo and many more. The second programme was performed at the Bolshoi Theatre, London, Beijing and St Petersburg.   

General partner of the Bolshoi Theatre — insurance company «Ingosstrakh»
Privileged sponsor of the Bolshoi Theatre — Tinkoff Bank
Privileged partner of the Bolshoi Theatre — GUM