Leading Soloist
Arina
Denisova
Arina Denisova

Born in Zelenograd of Moscow Region. In 2021, graduated from the Moscow Academy of Choreography (class of Marina Leonova). Since 2021 she has been an artist of Bolshoi Ballet Company.
At the end of the 2021/ 22 season she was promoted to the first soloist, in the 2023/24 season — to the leading soloist.
Rehearses under the guidance of Olga Chenchikova.

Awards

The 1st prize (Junior group) of the 7th Yuri Grigorovich International Competition "Young Ballet of the World" (Sochi)

2019

The 1st degree laureate (Middle group, soloists) of the 6th International Moscow competition among young performers in classical, Jazz-modern and folk dance choreography "DANCEMOSCOW" (Classical Dance nomination) 

2019

The first prize of the All-Russian competition of the Ministry of Culture of the Russian Federation "Young talents of Russia"

2020

The 1st degree laureate (Senior group, soloists) of the 7th International Moscow competition among young performers in classical, Jazz-modern and folk dance choreography "DANCEMOSCOW" (Classical Dance nomination)

2021
Repertoire
2024
2023
2022
Repetoire

2021

Dryad/ four dryads (Don Quixote by L.Minkus, choreography by M.Petipa, A.Gorsky, the second version by A.Fadeyechev)
Friend/ friends to Giselle (Giselle by A.Adam, choreography by J. Coralli, J.Perrot, M. Petipa, Y. Grigorovich version)
Soloist/ “Diamonds” (Jewels, choreography by G. Balanchine, part III to music by P. Tchaikovsky)
Friend/ friends to Swanilda (Coppelia by L. Délibes, choreography by M.Petipa and E. Cecchetti, version by S. Vikharev)
Ballerina/ ballerinas (Anna Karenina to music by P. Tchaikovsky, A. Shnitke, Cat Stevens/ Yusuf Islam, choreography by J. Neumeier)
Grand pas, Henriette/ friends to Raymonda (Raymonda by A. Glazunov, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich version)
Spectator/ the audience of the Variety Theatre, Guest/ guests at the Satan’s ball (Master and Margarita to music by A.Schnitke and M. Lazar, choreography by E. Clug) — participated in the world premiere
Final Waltz and Apotheosis
(The Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)

2022

"Raymonda's Daydreams" scene
(Raymonda)
Waltz (Swan Lake by P. Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, L. Ivanov, A.Gorsky, second version by Y. Grigorovich)
Leading soloist (Symphony in C to music by G. Bizet, choreography by G.Balanchine, part I)
Friend/ friends to Juliet (Romeo and Juliet by S. Prokofiev, choreography by A. Ratmansky)
L'Aurore (Coppelia)
The First Sylph (La Sylphide by H.Levenskiold, choreography by A.Bournonville, J.Kobborg version)
Friend/ friends to Zina (The Bright Stream by D. Shostakovich, choreography by A. Ratmansky)
Polish Bride (Swan Lake )
The Queen of the Dryads (Don Quixote)
Friend/ friends to Armida (The Flames of Paris by B. Asafyev, choreography by A. Ratmansky, using the choreography by V. Vainonen)
Piccilia/ friends to Kitri (Don Quixote)
Congo, The Fisherman's Wife (La Fille du Pharaon by C. Pugni, choreography by P. Lacotte after M. Petipa)
Odette/ Odile (Swan Lake)
Soloist (the Leading Couple)/ "Diamonds"
Clemence/ friends to Raymonda (Raymonda)
R. Drigo's variation for the ballet Le Roi Candaule by C. Pugni (Grand Pas from the ballet Paquita by L. Minkus, choreography by M. Petipa, Y. Burlaka version)
Prelude, op. 28, # 7 (Chopiniana to music by F. Chopin, choreography by M.Fokine, N. Bolshakova and V. Gulyaev version)
French Doll (The Nutcracker)

2023

Nikia (La Bayadere by L. Minkus, choreography by M. Petipa, Y.Grigorovich version)
Mazurka, ор. 33, # 2, Waltz, ор. 64, # 2 (Chopiniana)
Raymonda (Raymonda)
Sylph (La Sylphide)

2024

Marie
(The Nutcracker)
Henriette/ friends to Raymonda (Raymonda) — debuted on the Bolshoi Theatre tour to Muscat
Juliet's Friend (Romeo and Juliet, choreography by L. Lavrovsky, staging by M.Lavrovsky)

General partner of the Bolshoi Theatre — insurance company «Ingosstrakh»
Privileged sponsor of the Bolshoi Theatre — Tinkoff Bank
Privileged partner of the Bolshoi Theatre — GUM